Witaj na forum miłośników alkoholi i innych wyrobów domowych! Uwielbiasz wino, piwko, bimberek, nalewki i mód pitny a może domowe wędliny, chleb i przetwory? W takim razie zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy związane z domowym wytwórstwem!

Jesteś nowy na forum? Napisz kilka słów o sobie i przywitaj się z naszą społecznością
Postprzez wojci » 9 lis 2015, o 20:48
Witam
Mam na imię Wojtek i trochę eksperymentuję z domowymi winami, częściej z nalewkami
Jestem z Lublina
Postprzez MichalKetteringUK » 10 lis 2015, o 10:11
Siemaneczko z UK, od poczátkujácego "winiarza".
Postprzez Bzyk919 » 6 sty 2016, o 21:03
Witam:)
Nazywam się Maciek, pochodzę z okolic Wrocławia. Pierwsze winko zrobiłem 2 lata temu, troszeczke wcześniej zrobiłem kilka nalewek. Mam na koncie już kilkanaście win i nalewek, ale oczywiście dopiero się uczę :) Pozdrawiam serdecznie !
Postprzez Traminer » 28 sty 2016, o 00:15
Cześć,
witajcie fani winiarstwa ! Jestem z południa Opolszczyzny, pierwsze własne wino zrobiłem jakieś 20 lat temu- wiśnia to była... Odkąd pamiętam, to w piwnicy u dziadka czy ojca zawsze coś bulgotało w ciekawym ,,naczyniu" z rurką. Przedłużenie tego rodzinnego hobby jest dla mnie naturalne odkąd osiągnąłem pełnoletność .Sprzęt w winiarstwie domowym nie stanowił nigdy problemu, o ile nie jesteśmy przesadnymi gadżeciarzami, ale 20 lat temu mało kto słyszał o drożdżach szlachetnych, pożywkach itp. Przyznam się więc, że wino na dzikusach wychodziło mi słabiutkie i bez orzeźwienia go spirytusem było mało atrakcyjne.
Parę razy zmieniałem adres, zmieniał się więc dostęp do surowców, były lata winnej posuchy. Po trafieniu na kanał Malinowego poszło już lawinowo. Przybyło wiedzy, zwłaszcza o proporcjach, dostęp do drożdży to dziś pestka - spirytus odszedł w zapomnienie. Winiarska ,, Biblia" , czyli ,, Domowy wyrób win" Jana Cieślaka to moja druga po Malinowym pomoc naukowa. Mimo mieszkania w bloku , zawsze coś w kuchni bulgocze pod stołem, a surowiec w sezonie często mam za darmo. Coś się odblokowało po obejrzeniu paru filmików z Markiem w roli głównej i jednak zwróciłem się w stronę wina, a miałem już listę zakupów na sprzęt do piwowarstwa. Nie wykluczam w przyszłości kilku warek mojego ulubionego AIPA ,winiarstwo jednak w moich obecnych warunkach lokalowych lepiej się sprawdza. Nie ukrywam, że gdybym mógł, przerabiałbym na wino tylko winogrona- bo chyba właśnie po to są stworzone...
Postprzez bartass » 28 sty 2016, o 12:53
Traminer napisał(a):Cześć,
witajcie fani winiarstwa ! Jestem z południa Opolszczyzny, pierwsze własne wino zrobiłem jakieś 20 lat temu- wiśnia to była... Odkąd pamiętam, to w piwnicy u dziadka czy ojca zawsze coś bulgotało w ciekawym ,,naczyniu" z rurką. Przedłużenie tego rodzinnego hobby jest dla mnie naturalne odkąd osiągnąłem pełnoletność .Sprzęt w winiarstwie domowym nie stanowił nigdy problemu, o ile nie jesteśmy przesadnymi gadżeciarzami, ale 20 lat temu mało kto słyszał o drożdżach szlachetnych, pożywkach itp. Przyznam się więc, że wino na dzikusach wychodziło mi słabiutkie i bez orzeźwienia go spirytusem było mało atrakcyjne.
Parę razy zmieniałem adres, zmieniał się więc dostęp do surowców, były lata winnej posuchy. Po trafieniu na kanał Malinowego poszło już lawinowo. Przybyło wiedzy, zwłaszcza o proporcjach, dostęp do drożdży to dziś pestka - spirytus odszedł w zapomnienie. Winiarska ,, Biblia" , czyli ,, Domowy wyrób win" Jana Cieślaka to moja druga po Malinowym pomoc naukowa. Mimo mieszkania w bloku , zawsze coś w kuchni bulgocze pod stołem, a surowiec w sezonie często mam za darmo. Coś się odblokowało po obejrzeniu paru filmików z Markiem w roli głównej i jednak zwróciłem się w stronę wina, a miałem już listę zakupów na sprzęt do piwowarstwa. Nie wykluczam w przyszłości kilku warek mojego ulubionego AIPA ,winiarstwo jednak w moich obecnych warunkach lokalowych lepiej się sprawdza. Nie ukrywam, że gdybym mógł, przerabiałbym na wino tylko winogrona- bo chyba właśnie po to są stworzone...

i o to właśnie chodzi - żeby przedłużać rodzinne tradycje, bo chyba nikt nie chciał by żeby domowe winiarstwo czy piwowarstwo odeszło w zapomnienie. Tym większy szacunek że mimo trudności lokalowych dalej nastawiasz wino i chcesz warzyć piwko. To fakt, że dawniej nikt nie stosował drożdży szlachetnych, zreszta sam znam takich, co i dzisiaj polegają na dzikusach. Ale wszystko idzie do przodu, winiarstwo też i mimo kontynułowania tradycji, można zaczerpnąć coś z nowoczesnych pomysłów. No a filmiki Malinowego chyba każdego przekonają do nastawienia winka, są krecone z polotem i bez zadęcia, a wszystko fajnie wyjaśnione. Jana Cieślaka muszę zamówić, bo wiele dobrego słyszałem o tej książce i chyba wstyd jej nie mieć. Pozdrawiam!
Postprzez agamemnon91 » 6 gru 2016, o 14:03
Hej, kończyłam kurs zielarski i interesuję się zdrowotnymi aspektami niektórych przetworów alkoholowych, jak nalewki i wina. Lubię też od czasu do czasu stworzyć coś "własnej roboty" ;) Ciekawią mnie także sposoby przechowywania tych wyrobów, aby otrzymać i utrzymać jak najlepszy efekt. Pozdrawiam! :)
Postprzez bartass » 6 gru 2016, o 17:47
Witamy, rozgość się :)

Przyda się ktoś o fachowej wiedzy na temat roślin, bo faktycznie jest wiele nalewek mających działanie lecznicze, np. nalewka na pędach sosny, czosnkowa, bursztynowa, imbirowa, benedyktynka... Zapraszam do lektury i dzielenia się swoimi przepisami, pozdrawiam!
Postprzez Aalicja » 17 kwi 2017, o 08:36
Witam Wszystkich!
Postprzez cukrowy wujek » 16 wrz 2017, o 18:05
to i ja się przywitam,
Wojtek z małopolski
wiecznie głodny nowej wiedzy i doświadczeń szczególnie w zakresie winiarstwa i nalewkarstwa (a może odwrotnie ...)
Witam Wszystkich
Postprzez sebastian 1234 » 15 lis 2017, o 19:05
Witam wszystkich. Winiarstwo to przede wszystkim zabawa przynajmniej dla mnie :). Uwielbiam eksperymenty. Jakiś czas temu wróciłem do zabawy po 4letniej przerwie. Tak naprawdę jestem winiarskim poganinem, robię wino prawie ze wszystkiego z wyjątkiem winogron :lol:. W tej chwili "pracują" 4x40l, 1x25l, 8x6l, 3x5l . Jak zorganizuję trochę miejsca w planach Ris.
Pozdrawiam Sebastian

Zaloguj