Witaj na forum miłośników alkoholi i innych wyrobów domowych! Uwielbiasz wino, piwko, bimberek, nalewki i mód pitny a może domowe wędliny, chleb i przetwory? W takim razie zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy związane z domowym wytwórstwem!

Wiesz, jak sporządzić pyszną nalewkę lub likier? Podziel się przepisem z innymi użytkownikami
Postprzez bogdan » 16 mar 2017, o 19:18
Wiosna już za progiem, ale puki co trzeba jeszcze korzystać z zimowych surowców. Co powiecie na nalewki na cukierkach? Które polecacie, a które sobie darować? Chciałbym zrobić coś orzeźwiającego np. na cukierkach "Ice" albo miętówkach. Ma ktoś sprawdzony przepis?
Postprzez mobydick » 17 mar 2017, o 18:55
Mam wątpliwości czy nalewki na cukierkach można jeszcze nazwać nalewkami, ale ice'ówka jest dość przyjemna. Ma ładny lazurowy kolor, smakuje praktycznie tak samo jak cukierki, tylko czuć alkohol. Banalnie prosta w wykonaniu, tylko jedna uwaga - trzeba urzyć dobrych cukierków, bo niektóre potrafią się odbarwić i nalewka wyjdzie blada. Ja robiłem na ICE z Goplany i zachowała intensywny kolor, no i dość szybko się rozeszła ;)

Nalewka na cukierkach ICE (Iceówka):

300 g cukierków ICE
500 ml spirytusu
700 ml wody

Rozpuszczamy cukierki w wodzie. W tym celu podgrzewamy wodę na małym ogniu, dodajemy cukierki i mieszamy aż do rozpuszczenia. Wody nie gotujemy, tylko podgrzewamy na małym ogniu. Cukierki w trakcie rozpuszczania będą kleić się do łyżki i do dna, dlatego trzeba się trochę przyłożyć do tej czynności. Uzyskany syrop odstawiamy do wystudzenia i na koniec zaprawiamy spirytusem. Alkohol dolewamy stopniowo, aż do uzyskania pożądanej mocy nalewki. Trunek można pić od razu, najlepiej schłodzony.
Postprzez Bachus » 19 mar 2017, o 12:18
Świetne "nalewki" wychodzą na cukierkach Skittles. Wystarczy uzbierać odpowiednią ilość paczek, posegregować cukierki wg kolorów, wrzucić do osobnych butelek (250 ml - 500 ml), zalać wódką i odstawić na jeden dzień. Od czasu do czasu można potrząsnąć buteleczkami, żeby cukierki lepiej się rozpuściły. Na drugi dzień przelewamy wódkę przez filtr (zostanie sporo resztek ze Skittlesów) i rozlewamy do docelowych buteleczek. Do tego celu najlepiej nadają się butelki o pojemności 200-250 ml - w Malinowym Nosie mają duży wybór. Oczywiście "nalewki" przyjmują kolor cukierków, wychodzą intensywnie zielone, pomarańczowe, fioletowe, żółte i różowe.

Wódka na cukierkach Sittles - proporcje:
60 cukierków w jednym kolorze na 200 ml wódki (na 500 ml wychodzi 150 cukierków), co daje ok. 30 paczek Skittles

Jednak niektórzy twierdzą, że spokojnie wystarczy 80 cukierków na 500 ml wódki (32 cukierki na 200 ml), więc można spróbować z mniejszą ilością, bo jednak Skittlesy są dość drogie. Do filtrowania nalewki używamy filtra do kawy albo kilkukrotnie złożonych ręczników papierowych, ewentualnie filtrów winiarskich. Z cukierków można też zrobić mix, wrzucając do jednej butelki różne kolory. No i bierzemy ulubioną, czystą wódkę albo spirytus rozcieńczony wodą. Wódka najlepiej smakuje po schłodzeniu :)
Postprzez bogdan » 19 mar 2017, o 16:38
Dzięki za przepisy, o nalewce na Skittlesach nie słyszałem, a zapowiada się to interesująco. Takie kolorowe wódki świetnie będą wyglądać w drinkach, tylko z czym je mieszać? A co powiecie o nalewce na landrynkach albo klasycznych miętówkach?
Postprzez Zosia » 30 lis 2017, o 08:24
Wódkę skittelsówke robiłam na urodzinowy prezent dla mojej koleżanki. Jest bardzo dobra, ale trzeba z nią uważać, bo tak słodki alkohol potrafi sprawić ogromnego kaca. Znajome po imprezie niestety cierpiały z powodu bólu głowy. Ja się wybroniłam, bo przed, w trakcie i dzień po imprezie brałam tabletki 2KC, które zawsze niwelują u mnie nieprzyjemne objawy kaca.

Zaloguj