Witaj na forum miłośników alkoholi i innych wyrobów domowych! Uwielbiasz wino, piwko, bimberek, nalewki i mód pitny a może domowe wędliny, chleb i przetwory? W takim razie zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy związane z domowym wytwórstwem!

Sery, jogurty i twarożki domowe, serowarstwo mniej i bardziej fachowe, metody wytwarzania serów, sprzęt i techniki, porady, wskazówki, pytania
Postprzez mobydick » 18 lut 2017, o 15:46
Idę na dwutygodniowy urlop i chciałem przeznaczyć ten czas na eksperymenty z domowym serem. Szukałem przepisów o średniej skali trudności i wtedy wpadłem na pomysł, żeby zrobić coś w góralskim stylu, np. bundz albo bryndzę (albo najlepiej oba, bo ten drugi powstaje z pierwszego). O dziwo sery góralskie są całkiem proste w wykonaniu, tylko trzeba mieć dobry materiał. Teraz pytanie, skąd wziąć mleko owcze???
Postprzez bogdan » 18 lut 2017, o 19:36
To zależy gdzie mieszkasz. Jeśli blisko gór, to uderzyłbym do jakiegoś bacy albo popytał w gospodarstwach agroturystycznych. Ale z tego co kojarzę to dojenie owiec odbywa się na wiosnę, więc masz jeszcze trochę czasu. A co do serków to czym właściwie się różnią? Mnie bardziej interesowałby oscypek, z grilla jest rewelacyjny.
Postprzez mobydick » 5 mar 2017, o 15:14
Bryndza to lekko ukwaszony i mocno solony bundz :) Najlepiej zacząć od tego drugiego, wystarczy mleko i podpuszczka, jak ktoś woli to może dodać sól i przyprawy. Mi nie udało się dostać mleka owczego, więc zrobiłem z krowiego. Wyszedł bardzo smaczny i słodkawy, niestety zjedliśmy cały zanim zdążyliśmy przerobić go na bryndzę. Jak ktoś ma ochotę, to polecam ten przepis:

Ser typu bundz z mleka krowiego:

Potrzebujemy 5 litrów mleka i podpuszczkę w ilości odpowiedniej do ilości mleka (wg zaleceń producenta). Mleko powinno być świerze, tj. niepasteryzowane i niehomogenizowane.
Podpuszczkę rozpuszczamy w ok. 50 ml przegotowanej i wystudzonej wody, na 15 minut przed dodaniem do mleka.
Mleko podgrzewamy do ok. 34 stopni, dodajemy podpuszczkę i mieszamy w kierunku góra-dół (tak jak zwykle przy serach).
Po upływie minuty przykrywamy garnek i odstawiamy na niecałą godzinę w ciepłe miejsce.
Następnie kroimy skrzep na małe kwadraciki, odstawiamy na 10 minut.
Wylewamy skrzep na chustę serowarską lub durszlak wyłożony gazą (tetrą). Zawiązujemy chustę i obciążamy serek, dzięki czemu stanie się twardszy. Odstawiamy na 12 godziny aby serwatka odciekła, w połowie tego czasu odwracamy ser i obciążamy z drugiej strony. Gotowe! Jeśli ktoś chce uzyskać słony ser, to może moczyć go solance (3 łyżki soli na 1 l wody), mi smakował bez żadnych przypraw.
Bundz można przechowywać przez ok. 7 dni w lodówce, nadaje się do krojenia.

Zaloguj