Witaj na forum miłośników alkoholi i innych wyrobów domowych! Uwielbiasz wino, piwko, bimberek, nalewki i mód pitny a może domowe wędliny, chleb i przetwory? W takim razie zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy związane z domowym wytwórstwem!

Nalepki, zawieszki, lak, pieczęcie, ozdobne karafki, ciekawe nazwy, designerskie butelki, korki z nadrukiem itp. Jak dodać domowej produkcji walorów estetycznych?
Posty: 5 Strona 1 z 1
Postprzez mobydick » 25 lis 2015, o 12:41
Krótko i na temat: bawicie się w lakowanie butelek? Robicie to okazyjnie, często czy może w ogóle? Dla mnie to zbędna czynność, ale ostatnio kumpel dał mi na imieniny całkiem porządną butelczynę, uszczelnioną lakiem i przylepioną etykietą. Nie powiem, fajnie to wyglądało, ale wino pod lakiem nie oddycha, więc raczej nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Oczywiście winko już wypite, ale tak z ciekawości pytam jak to jest z tym lakiem?
Postprzez Raskolnikow » 8 gru 2015, o 16:32
Lak czy kapturki termokurczliwe zakładałbym tylko przed degustacją/oddaniem butelki. Właśnie w innym wątku jest poruszony temat kapturków i podobnie jak w przypadku laku – takie dekoracje utrudniają albo i uniemożliwiają kontrolę korka. Możemy nie zauważyć w porę pleśni i pozostanie wpuszczenie wina w kanał albo na rurki. Sam czasami etykietuje i zakładam kapturki, ale raczej tylko w takich butelkach, które wkrótce doczekaja się uroczystego rozlania :D
Postprzez mobydick » 15 gru 2015, o 19:33
Szkoły są chyba dwie. Jedna mówi, że lakowanie to tradycyjny sposób na ochronę długo leżakujących win, które przy długotrwałym przechowywaniu zaczynają wietrzeć. Poza tym lak zabezpiecza korek przed wyschnięciem, a więc rozszczelnieniem butelki. Druga twierdzi, że lak stosuje się tylko w celach zdobniczych (tuż przed wyjęciem butelki z piwnicy), bo uniemożliwia wymianę gazową. I bądź tu "mondry"!
Postprzez mobydick » 25 cze 2016, o 20:59
Odswierzam temat bo od niedawna zaczynam bawić się w lakowanie butelek z nalewkami, którym brak powietrza nie zaszkodzi. Pomyślałem przy tym, że w przypadku wina można by zrobić igłą dziurki w laku, żeby trunek nam oddychał. Efekt fajny a optymalna wymiana gazowa będzie zachowana.
Postprzez strykow1w » 17 lip 2017, o 08:06
Lakowanie stosuje tylko okazyjnie.
Posty: 5 Strona 1 z 1

Zaloguj

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron