Witaj na forum miłośników alkoholi i innych wyrobów domowych! Uwielbiasz wino, piwko, bimberek, nalewki i mód pitny a może domowe wędliny, chleb i przetwory? W takim razie zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy związane z domowym wytwórstwem!

Domowa wędzarnia, metody wędzenia, potrzebny sprzęt i techniki, wytwarzanie wędlin w domowych warunkach
Postprzez bogdan » 24 sty 2017, o 15:00
Często w przepisach na domowe wędliny parzone spotykam się z peklowaniem z zastosowaniem specjalnej soli peklowej, czyli mieszanki zwykłej soli z azotanami i azotynami. Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście jest niezbędna i czy nie lepiej poprzestać na soli kuchennej. Dzięki temu wędlina będzie zdrowsza i bardziej naturalna, choć pewnie już nie tak apetyczna. Co w ogóle sądzicie o takim sposobie konserwacji mięsa?
Postprzez mobydick » 2 lut 2017, o 21:02
Można zastąpić zwykłą solą, ale wędlina może uzyskać szary kolor i słabszy smak. Ja nie mam nic przeciwko peklosoli, trochę konserwantów nie zaszkodzi, jeśli wędlinka ma wyjść odpowiednio apetyczna i trwała. Dzięki soli peklowej mięso ma ładny różowy kolor, pikantny smak, jest soczyste, lepiej zabezpieczone przez bakteriami i jadem kiełbasianym. Mam wymieniać dalej? Kiedyś w tym celu stosowano mieszankę soli i saletry potasowej, ale peklosól jest łatwiejsza w użyciu i szybciej wchłaniania przez mięso.

Zaloguj